Anglie  

miniprůvodce

Trochu historie na úvod

Protože je historie Anglie velice všeobecný pojem a obsáhlé téma, rozhodla jsem se jej rozdělit podle oblastí, které mám sama procestované. Postupem času, jak se budu do Anglie vracet a poznávat její další kouty (které toužím navštívit), budu doplňovat i historii, zajímavosti a fotky z těch míst. /Oproti tomu je ostatní info více všeobecné a týkají se země jako celku, tak tam to komplikovat nebudu./


Prozatím mám ve chvíli, kdy píšu tyto řádky, nejvíce pod kůží jihozápadní Anglii, takže začneme právě zde. Jihozápadní Anglii tvoří několik provincií: Somerset, Wiltshire, Cornwall, Devon, Dorset a Gloucestershire.

My se teď podíváme do Somersetu a Wiltshiru. Tyto kraje jsou proslavené především městy Bath, Glastonbury, Avebury, Amesbury a Salisbury. Vsadím se, že už jsi tyto názvy někdy někde slyšela.

Poslední dvě města jsou blízko posvátné půdy, na které stojí megalitický památník Stonehenge. Amesbury, je alespoň u nás v Čechách známé díky Zuzaně z písničky Čarodějnice z Amesbury od Asonance. Ještě spolu s Avebury skutečně lěží v takzavém kraji čarodějnic (Wiltshire). Zde během inkvizice bylo souzeno, umučeno a upáleno asi největší množství žen (anebo se nám odtud dochovalo nejvíce záznamů).

Dodnes je tento kraj opředen záhadami, kouzelnou a zároveň sužující atmosférou tajemna. Nacházejí se zde energeticky silná místa, záhadné pahorky a také nejvíce nevysvětlitelných úkazů, jako jsou kruhy v obilí.

Avebury je nejmonumentálnější neolitická pamětihodnost, daleko přesahující světoznámý Stonehenge. Ve skutečnosti je zdejší kamenný kruh uznávaný jako největší na světě a jeho stáří je odhadované na 6000 let. Jedná se o významnou ceremoniální lokalitu pro pravěké, stejně jako novodobé, pohany. Poblíž stojí uměle vytvořená pyramida Silbury Hill, jejíž účel je dodnes neznámý, pravděpodobně byla také využívána k rituálním účelům, možná také jako hrobka.

Dohromady tyto a další ještě starší prehistorické pozůstatky (např. Long Barrow Kennet) utvářejí velice zajímavou oblast, vyvolávající vzrušující debaty ve vědeckých kruzích i mezi jejími laickými návštěvníky.

Neméně magickým místem je oblast kolem městečka Glastonbury (Somerset). Dnes už se ví skoro jistě, že právě zde se nacházel legendární Avalon – ostrov kněžek bohyně, kde se prolínalo několik realit současně. Od pradávna se věřilo, že Avalon je ráj, kam odcházejí duše zemřelých a připravují se zde na další inkarnace.

Existovala zde druidská škola a toto důležité duchovní centrum později převzala církev. Tím na svém statusu neztratilo, jen se vláda nad krajinou a víra lidí přehoupla z rukou pohanské bohyně do rukou křestanského boha.

Toto místo je energeticky silně nabité, s množstvím takzvaných vílích portálů. Nachází se zde srdeční čakra planety a kříží se zde cesty velkého množství geomantických linií. Dnes zažívá Glastonbury znovuzrození, a spolu s ním avalonská tradice stojící na uctívání přírody a jejích cyklů, harmonii mezi ženským a mužským principem božství. Ne nadarmo je toto místo spojeno s transformací a lidé sem přicházejí kvůli léčení těla i duše.

Bath je největší město v Somersetu. Nese výstižný název, který v překladu znamená „lázně“. Zdejší půda je bohatá na minerály a tryskají z ní slavné horké prameny. V 1. století př. n. l. sem došli Římané, založili zde lázně a postavili chrám na základě původní keltské svatyně. Zajímavostí města je, že je celé postavené z jednoho materiálu (seménkový vápenec). Díky tomu a také místnímu podnebí je dnes pro město typický svérázný odér, připomínající vůni starých chalup nebo muzeí (kvůli vlhkosti je problémem plíseň).

Tyto oblasti (včetně dalších, jejichž návštěva mě teprve v budoucnu čeká) jsou spojené s velkým množstvím mýtů. O vílím národu, žijícím pod zvláštními pahorky. O druidech a kněžkách, čarodějích a čarodějnicích. O kouzlech, bozích a bohyních. A v neposlední řadě o králi Artušovi, Merlinovi a Kamelotu.

Řízení

 • Řídí se vlevo 🙂
 • Cesty jsou šíleně úzké - s protijedoucími auty se často míjíte doslova na centimetry. Bacha na zrcádtka!
 • Většinou se na značkách místo názvů měst a vesnic označují čísla silnic.
 • Celkově jsou značky kapitola sama o sobě: často jsou na druhé straně silnice, než (český) řidič očekává, zarostlé za stromy nebo na zdech - pravidlem taky je, že je najdete až ZA odbočkou nebo křižovatkou. (Vyjímkou jsou dálnice.)
 • Nejlepší jsou značky, upozorňující na zajímavá místa, čekáte na směrovku a náhle na vás vykoukne: "Oh, you've just missed it :(" (= oh, právě jsi to minul) a pod nápisem barevné klikyháky, jak a kde se otočit a vrátit se... Samozřejmě není šance to stihnout za jízdy rozluštit.
 • Auta parkují VŠUDE - běžně v silnicích a ty jsou pak ještě užší. Místní jsou zvyklí a dost suverénní.
 • Silnice skoro všude lemují 4 metry vysoké živé ploty nebo zdi.
 • Rychlé auto v Anglii nevyužijete. Všude jsou nápisy "SLOW" (= zpomal). Ty jsou tak časté, že je mozek po chvíli začne ignorovat.
 • Zároveň je důležité dodržovat rychlost, protože je tu velké množství radarů i tam, kde by je člověk nečekal. Radar při překročení rychlosti cvakne fotku a pošle pokutu na adresu, na které je auto přihlášené.
 • Kruháče fungují úplně jinak, než v Čechách. Už před vjezdem na objezd musíte vědět, který výjezd je váš a podle toho se zařadit do správného pruhu.
 • NETROUBÍ se! Jakože fakt vůbec. Existují místa i časy, kde je to vysloveně protizákoné.
 • Místní řidiči jsou kliďasové a rádi vám počkají, dají přednost a poradí, když vidí vaši hrůzu v očích 🙂

Nakupování a ceny

 • Ceny potravin a běžného spotřebního zboží jsou v Anglii úplně stejné jako v Čechách. Rozdíl je, když máte i anglický příjem, který je asi 3x vyšší než u nás.
 • Všeobecně zde v obchodech panuje super výběr, hlavně co se týče jídla. Alternativy jako vegetariánské, veganské i raw produkty jsou snadno dostupné takměř všude. Obvyklé jsou bary, kde si namícháte salát z ingrediencí podle vlastního výběru za jednotnou cenu (např. v Morrison's). Mňam.
 • Pokud možno si počkejte do večera nebo na druhý den, kdy většina potravin (pečivo a ovozel) je o hodně, fakt hodně, levnější.
 • Restaurace a fast foody jsou dražší. Zas určitě taky záleží na oblasti a třeba indické restiky se vyplatí, protože dostanete fakt velký kopec jídla, že budete mít co dělat vše spást. Všude je mnoho alternativních stravovacích možností (za vyšší ceny oproti standartu).
 • Drahé je pivo, a to extrémně - aspoň do hospody nechoďte, pokud nechcete kvůli dvěma kouskům udělat díru do peněženky. To už je lepší koupit si ho v supermarketu, ale nesedejte si s ním na ulici, pokud nechcete, aby vás otravovala městská policie.
 • Je potřeba počítat s přirážkou v turistických oblastech, především co se týká jídla, oblečení a suvenýrů. Takže vlastně všeho 🙂
 • Ve srovnání s ČR je dražší benzín, přes 1,3 libry na litr.
 • Na celé Anglii je stoprocentně nejdražší elektřina. Pokud si neplatíte nějaký paušál (což když se nejedná o dlouhodobého usedlíka, tak určitě ne), funguje elektřina na způsob dobití kreditu. Doslova celé bydlení jede na flash disk. Naštěstí v hotelu nebo při ubytování např. přes AirBnB se tohle řešit nemusí, hostitel se o vše postará.

Památky a atrakce

 • Vstupy na atrakce a památky se různí. Na známá místa jsou ale dost vysoké.
 • Někde je přístup zcela zdarma, především se jedná o přírodní rezervace nebo méně známá místa. Občas jsou i vyjímky, jako třeba Glastonbury Tor nebo zříceniny.
 • Skoro všude je nutné počítat s vysokým parkovným, které často kompenzuje vstupné. V centrech velkých měst se všude platí za parking, v ulicích prakticky není šance zaparkovat. Samozřejmě čím menší a turisticky nezajímavější místo, tím je zaparkování jednodušší nebo levnější.
 • Existuje několik možností, jak získat skrze členství v různých památkových (či jiných zájmových) spolcích vstupy zdarma nebo jen za symbolickou částku. To je většinou podmíněné pravidelným příspěvkem sdružení, ale zas to zahrnuje zajímavá místa a památky všude po Anglii.
 • Na většině míst je možné si koupit permanentku, např. týdenní či roční. To se určitě vyplatí tam, kam se chcete během svého pobytu vracet.

Proč zrovna sem?

Obrázkové shrnutí k Anglii.

Počasí

Vhodné pro milovníky deště a hustých mlh, dodávajících tajemnou atmosféru.

Architektura

Po celé zemi typický jednotný styl budov. Historický dojem na každém kroku, v souladu s přírodou.

Peníze

Finančně dostupné, stejné ceny jako v ČR (ale dá se mnohem více vydělat). Používají se zde libry.

Krajina

Úchvatná stále zelená krajina, plná pastvin a luk. Početné zříceniny a kostely. Divokost.

Energie

Magická země s vílími pahorky a portály do jiných světů, megality.

Historie

Hluboká, dodnes žijící historie. Mnoho podnětů k bádání, k regresím...

Omalovánky inspirované bristkými legendami o Avalonu (Glastonbury):

Gran Canaria

Celoročně slunečný ostrov s nádhernými plážemi, horami, tradičními vesničkami a jeskyněmi.

na Gran Canarii