Jak poznám, jestli mám v pořádku čakry?

Jednoduše vysvětleno to nejzákladnější, co potřebuješ k tomu, abys sama viděla souvislosti a snadno chápala, co zažíváš. Také se dozvíš, čím činnost čaker podpořit a ovlivnit tak oblasti ve svém životě, které s nimi souvisí.

Vše je propojeno

„Čakrový systém“ bezprostředně souvisí s tvým tělesným organismem a dokonce i se situacemi ve tvém životě. Vše existující je totiž v celém vesmíru propojeno a navzájem se ovlivňuje. Že už jsi to slyšela tisíckrát? Tak to konečně začni ve svém životě skutečně vnímat a jednat dle toho.

Představ si vše, co víš o fungování svého těla. Teď tuto představu přenes do většího měřítka – do nekonečna a ještě dál, a zase zpátky 🙂 Stejně jako je tvé tělo tvořeno – z našeho pohledu – zmenšujícími se systémy (…-> soustavy -> orgány -> buňky -> atomy -> …), utváří ho stejným způsobem další systémy opačným směrem (ven).

„Čakrový systém“ je ten, o kterém by se nechalo říct, že je nejbližší ke tvému tělu, a proto tě doslova utváří, stejně jako ty jeho. Ve stejném vztahu jako ty a buňky tvého těla. Na tento systém směrem ven navazují zase další systémy a na ty zase další a tak dále… všemi směry.

Čakry a zdraví

Čakrový systém je energetický systém, most mezi hmotou a duchem. Proto také není typicky vidět, ale může/musí být cítěn.

Na nižších úrovních se zdraví čakrového systému fyzicky projektuje skrze zdraví tělesné, ale také ve vztazích a situacích.

Když se vrátím k otázce v nadpisu, tak první co mě napadá je, že na světě nejspíš neexistuje mnoho lidí, kteří by měli své čakry 100%ně v pořádku. Stejně jako není mnoho lidí, kteří jsou na 100% zdraví tělesně i psychicky a jejichž životy jsou 100%ně zdravé…

…proto tedy se dá silně předpokládat, že ani tvé čakry nejsou zcela v pořádku.

Už jen proto, že odpověď na tuto otázku hledáš, naznačuje přítomnost nějakých energetických blokád ve tvém čakrovém systému. To je ale více než správně a značí to, že jsi v kontaktu se svou duší ( i když zatím více či méně podvědomě). Tvá intuice tě vždy naviguje tím správným směrem, právě tam, kde tvá duše najde potřebné pochopení a uzdravení.

Kde je problém?

Takže, když už víme, že skoro všichni máme „rozházené“ čakry, pojďme si ukázat jak snadno zjistit, kde přesně a co hapruje… abychom to mohli vzít a opravit.

Způsobů je samozřejmě tolik, kolik je na světě lidí, ale ukážu ti stručný základ podle něhož se řídím já sama. Je to vždy tak trochu práce na detektiva – je to hodně o ptaní, pátrání, vyšetřování, analyzování, sledování, vyslýchání… a co vše takový detektiv vlastně dělá 🙂

Ptej se (sebe sama), jak jsi na tom?

 • Jak je na tom tvé tělo? Jsou zde někde problémy?
 • Jak jsou na tom jednotlivé soustavy a orgány tvého těla? Jsou zde někde problémy?
 • Jak jsou na tom tvé emoce? Jsou zde někde problémy?
 • Jak jsou na tom tvé vztahy? Jsou zde někde problémy?
 • Jak je na tom tvůj život? Jsou zde někde problémy?

…a tak dále: bolí tě někde něco? Ať už na těle, na mysli, na duchu nebo v životě?

Pokud je tvá odpověď „ano“, pak víš zcela jistě, že na tom podobně jsou i tvé čakry. Pak musíš začít další vyšetřování. Jít po stopách toho či onoho problému a vysledovat jeho aktivity:

 • Jakého druhu je tvůj problém, z jaké je oblasti? (tělo, city, vztahy, chování, situace…)
 • Jak, kdy a kde se přesně projevuje?
 • Odkud se vzal, kdy se vzal?
 • S čím souvisí?
 • Co ovlivňuje?

Vše lze vypozorovat a určitě dojdeš sama ještě hlouběji, jakmile se začneš ptát.

Podívej se do následující tabulky a vyhledej v ní s jakou čakrou tvůj problém souvisí (tabulka je orientační, jde o pochopení podstaty té či oné problematiky).

Pokud nevíš o žádném konkrétním problému, stejně si projdi tabulku a zamysli se nad tím, co v ní jsou tvé silné stránky a co naopak. Podle toho poznáš, zda tvé čakry fungují opravdu v pohodě, anebo jestli se někde v koutku tebe nějaký dobrý blok neschovává, nebo nemá živnou půdu ke svému rozvoji. Můžeš na něj takhle přijít včas a vyřešit ho, ještě než by začal páchat škody.

Oblasti, kam se stav čaker projektuje:

 1. Tělo
 2. Emoce a chování
 3. Vztahy

Tabulku si můžeš stáhnout kliknutím na ni.

Jakmile se ti podaří identifikovat s kterou čakrou máš největší problémy, je to teprve první část práce. Zbývá ještě tento problém vyřešit tím, že příslušnou čakru uzdravíš (někdy naopak).

Problém s jednou čakrou znamená, že i ostatním čakrám něco chybí, neboť se navzájem „vyživují“.

Když začneš s čakrami pracovat vědomě a harmonizovat je, počne se měnit vše co s nimi souvisí: vztahy, emoce i nemoce… vlastně celý život.

Jak a čím pomáhat svým čakrám zářit?

Pracovat na oblastech svého života a těla, které s nimi souvisí. Pěstovat emoce a chování, které je harmonizují a opustit to, co je blokuje.

Úplně nejjednodušší ale je začlenit do svého života vědomé používání podporující prvků jako jsou kameny, vůně, barvy atd…

Tabulku si můžeš stáhnout kliknutím na ni.

Teď už si také hravě dosadíš, jaké barvy harmonizují které čakry.

Dalšími způsoby, jak čistit, harmonizovat, otvírat a posilovat své čakry jsou například masáže, meditace, riutály… To vše zvládneš se základními informacemi sama. Pokud chceš, můžeš se svěřit do rukou odborníka, který tě na začátku může rychle nasměrovat.

Dříve či později zjistíš, že dokážeš vycítit stav svých čaker jen podle projevů svého těla nebo vývoje událostí… a tím budeš mít čas zareagovat očistou a harmonizací čaker dříve, než se situace vyvine jinak, než by sis přála.

Ke každé čakře se dají také přidružit další různorodé prvky jako například zvuky a tóny, mantry, potraviny, znamení zvěrokruhu, smysly atd… takové a podobné znalosti můžeš využívat ve svém životě k jeho proměně a uzdravení.

Pro dnešek už ses toho ale o čakrách dozvěděla dost k tomu, abys mohla v praxi něco vyzkoušet. Tak třeba, až tě bude bolet bříško anebo zlobit penízky, jukni, jak snadno bys mohla přispět ke zlepšení situace skrze péči o své čakry. A samozřejmě prevence je něco, co snad ani zmiňovat nemusím 🙂

Pracuješ už se svými čakrami, anebo se k tomu teprve odhodláváš? Jaké máš zkušenosti s jejich harmonizací, a jak se projevuje tato práce ve tvém životě?

Kateřina Polčanová

Jsem umělkyně na cestě kněžky. Takové, která inspiruje ženy k návratu ke svým kořenům, ke své podstatě, ke své síle.

Mým nástrojem je umění, především vizuální (ilustrace a obrazy), ale ráda tvořím také pomocí slova a hlasu.

Mým tvůrčím i životním pohonem je poznávání hlubin sebe sama. Hledám hojivou moudrost, odemykající paměti mé duše. Čerpám ze spojení se světem předků a jejich pradávných tradic.

Baví mě odhalovat dlouho zapomenuté pravdy, protože tím odkrývám dlouho zapomenuté části svého vlastního nitra.

Díky nim jsem schopná najít a uvědomit si starobylá zranění, která dosud působí v mém životě... abych jim řekla, že mám znovu v rukou plnou moc je zahojit a schopnost kreativně utvářet celý svůj život.

Propojováním svých talentů a vášní se postupně dostávám k hlubším a hlubším vrstvám své duše. Spolu s tím roste i inspirace a chuť sdílet všechnu tu nádhernou moudrost.

To, co se učím, sdílím s ostatními ženami, které v sobě cítí sílu a potřebu vyléčit stará zranění, ale třeba ještě nevědí, co přesně to znamená a jak na to.

Ukazuji, jak pomocí kreativity a intuice dojít k pochopení a harmonizaci svého vnitřního i vnějšího světa.Přináším hravou a tvořivou inspiraci z magického Avalonu, plného legend a archetypů.

E-book pro ženy, které chtějí být

vědomými (spolu)tvůrkyněmi

svého života...

ZDARMA KE STAŽENÍ

Omalovánkové tvoření

pro volné chvíle

Víš, proč je pro ženu zdravé kreativní tvoření? Kromě jiného se v jeho průběhu potkáváš sama se sebou, s různými svými tvářemi. Prožíváš, jaké to je být...

 • Dítětem, které si užívá požitku ze hry a tvorby.
 • Ženou, která na svět přivádí nové dílo a něžně o něj během jeho vzniku pečuje.
 • Čarodějkou, která vládne divokou magií barev a ladí detaily.
 • I vědmou, která vidí hlouběji za obraz a vnímá jeho skrytá poselství.

Nech se unést obrázky a vlastní fantazií...

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tvé osobní údaje použiju pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů