Jihozápadní Anglie – miniprůvodce

Ve chvíli, kdy píšu tyto řádky, mám nejvíce pod kůží jihozápadní Anglii, odkud jsem se nedávno vrátila. Sepsala jsem pro tebe stručného miniprůvodce touto zajímavou krajinou.

Jihozápadní Anglii tvoří několik provincií: Somerset, Wiltshire, Cornwall, Devon, Dorset a Gloucestershire.

Spolu se teď podíváme do Somersetu a Wiltshiru.

Kraj čarodějnic

Tyto kraje jsou proslavené především městy Bath, Glastonbury, Avebury, Amesbury a Salisbury.

Vsadím se, že už jsi tyto názvy někdy někde slyšela.

Poslední dvě města jsou blízko posvátné půdy, na které stojí megalitický památník Stonehenge.

Stonehenge

Amesbury, je navíc u nás v Čechách známé díky Zuzaně z písničky Čarodějnice z Amesbury od Asonance.

Ještě spolu s Avebury skutečně tato města leží v takzvaném kraji čarodějnic (Wiltshire). Zde během inkvizice bylo souzeno, umučeno a upáleno asi největší množství žen (anebo se nám odtud alespoň dochovalo nejvíce záznamů).

Dodnes je tento kraj opředen záhadami, kouzelnou a zároveň sužující atmosférou tajemna. Nacházejí se zde energeticky silná místa, záhadné pahorky a také nejvíce nevysvětlitelných úkazů, jako jsou kruhy v obilí.

Avebury

Avebury je nejmonumentálnější neolitická pamětihodnost, daleko přesahující světoznámý Stonehenge. Ve skutečnosti je zdejší kamenný kruh uznávaný jako největší na světě a jeho stáří je odhadované na 6000 let. Jedná se o významnou ceremoniální lokalitu pro pravěké, stejně jako novodobé, pohany.

Avebury

Poblíž stojí uměle vytvořená pyramida Silbury Hill, jejíž účel je dodnes neznámý – pravděpodobně byla také využívána k rituálním účelům, možná také jako hrobka.

Silbury Hill

Dohromady tyto a další ještě starší prehistorické pozůstatky (např. Long Barrow Kennet) utvářejí velice zajímavou oblast, vyvolávající vzrušující debaty ve vědeckých kruzích i mezi jejími laickými návštěvníky.

Posvátný ostrov kněžek

Neméně magickým místem je oblast kolem městečka Glastonbury (Somerset). Dnes už se ví skoro jistě, že právě zde se nacházel legendární Avalon – ostrov kněžek bohyně, kde se prolínalo několik realit současně. Od pradávna se věřilo, že Avalon je ráj, kam odcházejí duše zemřelých a připravují se zde na další inkarnace.

Glastonbury Tor

Existovala zde druidská škola a toto důležité duchovní centrum později převzala církev. Tím však na svém statusu neztratilo, jen se vláda nad krajinou a víra lidí přehoupla z rukou pohanské bohyně do rukou křesťanského boha.

Toto místo je energeticky silně nabité, s množstvím takzvaných vílích portálů. Nachází se zde srdeční čakra planety a kříží se zde cesty velkého množství geomantických linií.

Dnes zažívá Glastonbury znovuzrození, a spolu s ním avalonská tradice stojící na uctívání přírody a jejích cyklů, harmonii mezi ženským a mužským principem božství.

Ne nadarmo je toto místo spojeno s transformací a lidé sem přicházejí kvůli léčení těla i duše.

Římské lázně v keltské svatyni

Bath je největší město v Somersetu. Nese výstižný název, který v doslovném překladu znamená „lázně, koupel“.

Zdejší půda je totiž bohatá na minerály a tryskají z ní slavné horké prameny. V 1. století př. n. l. sem došli Římané, založili zde lázně a postavili chrám na základě původní keltské svatyně.

Bath

Zajímavostí města je, že je celé postavené z jednoho materiálu (seménkový vápenec). Díky tomu a také místnímu podnebí je dnes pro město typický svérázný odér, připomínající vůni starých chalup nebo muzeí (kvůli vlhkosti je problémem plíseň).

Bath

Tyto oblasti (včetně dalších, jejichž návštěva mě teprve v budoucnu čeká) jsou spojené s velkým množstvím mýtů.

vílím národu, žijícím pod zvláštními pahorky. O druidech a kněžkách, čarodějích a čarodějnicích. O kouzlech, bozích a bohyních. A v neposlední řadě o králi Artušovi, Merlinovi a Kamelotu.

Vtipné postřehy z každodenního života

Řízení a přeprava autem (na vlastní kůži prožito jako spolujezdec):

Wedmore
 • Řídí se vlevo 🙂
 • Cesty jsou šíleně úzké – s protijedoucími auty se často míjíš doslova na centimetry. Bacha na zrcátka!
 • Většinou se na značkách místo názvů měst a vesnic označují čísla silnic.
 • Celkově jsou značky kapitola sama o sobě: často jsou na druhé straně silnice, než (český) řidič očekává, zarostlé za stromy nebo na zdech – pravidlem taky je, že je najdeš až ZA odbočkou nebo křižovatkou. (Vyjímkou jsou dálnice.)
 • Nejlepší jsou značky, upozorňující na zajímavá místa. Čekáš na směrovku a náhle na tebe vykoukne: „Oh, you’ve just missed it :(“ (= oh, právě jsi to minula) a pod nápisem barevné klikyháky, jak a kde se otočit a vrátit se… Samozřejmě není šance to stihnout za jízdy rozluštit.
 • Auta parkují VŠUDE – běžně v silnicích a ty jsou pak ještě užší. Místní jsou zvyklí a dost suverénní.
 • Silnice skoro všude lemují 4 metry vysoké živé ploty nebo zdi.
 • Rychlé auto v Anglii nevyužijete. Všude jsou nápisy „SLOW“ (= zpomal). Ty jsou tak časté, že je mozek po chvíli začne ignorovat.
 • Zároveň je důležité dodržovat rychlost, protože je tu velké množství radarů i tam, kde by je člověk nečekal. Radar při překročení rychlosti cvakne fotku a pošle pokutu na adresu, na které je auto přihlášené.
 • Kruháče fungují úplně jinak, než v Čechách. Už před vjezdem na objezd musíš vědět, který výjezd je tvůj a podle toho se zařadit do správného pruhu.
 • NETROUBÍ se! Jakože fakt vůbec. Existují místa i časy, kde je to vysloveně protizákonné.
 • Místní řidiči jsou kliďasové a rádi počkají, dají přednost a poradí, když vidí tvou hrůzu v očích 🙂

Nakupování a ceny:

Glastonbury – Main Street
 • Ceny potravin a běžného spotřebního zboží jsou v Anglii úplně stejné jako v Čechách. Rozdíl je, když máš i anglický příjem, který je asi 3x vyšší než u nás 🙂
 • Všeobecně zde v obchodech panuje super výběr, hlavně co se týče jídla. Alternativy jako vegetariánské, veganské i raw produkty jsou snadno dostupné takměř všude. Obvyklé jsou bary, kde si namícháš salát z ingrediencí podle vlastního výběru za jednotnou cenu (např. v Morrison’s). Mňam.
 • Pokud možno si počkej do večera nebo na druhý den, kdy většina potravin (pečivo a ovozel) je o hodně, fakt hodně, levnější.
 • Restaurace a fast foody jsou dražší. Zas určitě taky záleží na oblasti podle míry turismu. Ale třeba indická bistra se nadmíru vyplatí -dostaneš fakt velký kopec jídla, že budeš mít co dělat vše spást. Všude je jinak mnoho alternativních stravovacích možností (ovšem za vyšší ceny oproti standartu).
 • Drahé je pivo, a to extrémně – aspoň do hospody nechoď, pokud nechceš kvůli dvěma kouskům udělat díru do peněženky. To už je lepší koupit si ho v supermarketu. Jen si s ním pak nesedej na ulici, pokud nechceš, aby tě otravovala městská policie.
 • Je potřeba počítat s přirážkou v turistických oblastech, především co se týká jídla, oblečení a suvenýrů. Takže vlastně všeho 🙂
 • Ve srovnání s ČR je dražší benzín, přes 1,3 libry na litr.
 • Na celé Anglii je stoprocentně nejdražší elektřina. Pokud si neplatíš nějaký paušál (což, když nejsi dlouhodobý usedlík, tak určitě ne), funguje elektřina na způsob dobití kreditu. Doslova celé bydlení jede na flash disk. Naštěstí v hotelu nebo při ubytování např. přes AirBnB se tohle řešit nemusí, hostitel se o vše postará.

Památky a další atrakce:

Glastonbury Abbey
 • Vstupy na atrakce a památky se různí. Na známá místa jsou ale dost vysoké.
 • Na většině míst je možné si koupit permanentku, např. týdenní či roční. To se určitě vyplatí tam, kam se chceš během svého pobytu vracet.
 • Existuje několik možností, jak získat skrze členství v různých památkových (či jiných zájmových) spolcích vstupy zdarma nebo jen za symbolickou částku. To je většinou podmíněné pravidelným příspěvkem sdružení, ale zas to zahrnuje zajímavá místa a památky všude po Anglii.
 • Někde najdeš i vyjímky, kde je přístup naopak zcela zdarma. Především se jedná o přírodní rezervace nebo méně známá místa – třeba Glastonbury Tor nebo zříceniny.
 • Skoro všude je však nutné počítat s vysokým parkovným, které často kompenzuje volné vstupné.
 • V centrech velkých měst se všude platí za parking, v ulicích prakticky není šance zaparkovat. Samozřejmě čím menší a turisticky nezajímavější místo, tím je zaparkování jednodušší nebo levnější.

Shrnutí proč zrovna do (JZ) Anglie

Počasí

Vhodné pro milovníky deště a hustých mlh, dodávajících tajemnou atmosféru.

Bath

Architektura

Typický jednotný styl budov. Historický dojem na každém kroku, v souladu s přírodou.

Avebury

Peníze

Finančně dostupné, stejné ceny jako v ČR. Používají se zde libry.

Krajina

Úchvatná stále zelená krajina, plná pastvin a luk. Početné zříceniny a kostely. Divokost.

Energie

Magická země s vílími pahorky a portály do jiných světů, megality.

Avebury

Historie

Hluboká, dodnes žijící historie. Mnoho podnětů k bádání, k regresím…


Navštívila jsi již tyto oblasti? Kde se ti nejvíce líbilo a jaké jsou tvé nejzajímavější zážitky?

A pokud se sem teprve chystáš, pomohl ti článek udělat si lepší představu o tom, co tě v tomto kraji čeká? Dej like a sdílej 🙂

Kateřina Polčanová
Jsem umělkyně na cestě kněžky.

Přináším hojivou inspiraci a podporu pro ženy, které cítí:

♡ volání své duše ♡ potřebu uvědomit si a dořešit dávná hlubinná zranění ♡ touhu znovu objevit své dary, probudit svou vnitřní magii a narovnat se do své celistvosti a síly ♡

Jedním z mých talentů je vhled do podstaty, schopnost prohlédnout skrze vrstvy a vytáhnout pro tebe na světlo pravdu, která není vidět na první pohled.

Dalším je umělecký projev - tvořím barvami, slovy, hlasem... Obklop se ilustracemi, vybarvuj omalovánky, začti se do příběhů nebo zaposlouchej do písní.

Mým posláním je připomenout ti krásu a moudrost tvé duše, tvého těla, tvých předků, přírody, života...

Více z mého příběhu.

► Ukážu ti, jak dojít pomocí kreativity a intuice k hlubšímu pochopení a harmonizaci svého vnitřního i vnějšího světa.

► Zvu tě do magické říše Avalon, plné legend a archetypů.

► Poznej se mnou podstatu své duše.

E-book pro ženy, které chtějí být

vědomými (spolu)tvůrkyněmi

svého života...

ZDARMA KE STAŽENÍ

Omalovánkové tvoření

pro volné chvíle

Víš, proč je pro ženu zdravé kreativní tvoření? Kromě jiného se v jeho průběhu potkáváš sama se sebou, s různými svými tvářemi. Prožíváš, jaké to je být...

 • Dítětem, které si užívá požitku ze hry a tvorby.
 • Ženou, která na svět přivádí nové dílo a něžně o něj během jeho vzniku pečuje.
 • Čarodějkou, která vládne divokou magií barev a ladí detaily.
 • I vědmou, která vidí hlouběji za obraz a vnímá jeho skrytá poselství.

Nech se unést obrázky a vlastní fantazií...

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tvé osobní údaje použiju pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Cítíš vnitřní volání své duše, touhu spojit se s ní a poznat ji?

 • Společné kouzlení barvami – pomůžu ti vyjádřit vnitřní magii tvé duše ✎

 • Otevři se vhledům do své duše, splyň s ní ve společném tanci ♫♪

 • Chceš do svého života vnést více kouzla? Ponoř se do dávných legend, probuď svou intuici a tvořivost ✫❂✫

 • E-book pro ženy, které chtějí být vědomými (spolu) tvůrkyněmi svého života ☻

 • Inspiruj se, propoj se a tvoř v sesterském kruhu vědomých žen, umělkyň, kněžek, čarodějek, víl… ♥♥♥