Mabon, Hody, podzimní rovnodennost

Významný čas k zastavení se a vědomému procítění toho, kde se nacházíš. Jaký kus cesty už jsi ušla a jaký ještě leží před tebou. Posbírání posledních plodů píle ve světlé části roku. Rozdělení se s duchy místa a předků. Žádost o požehnání do přicházejícího temného období…

Inspirace, jak si tento den užít v souladu
s tradicí předků, přírodou i duší.

Čarovná cesta

Po ránu si vyraž do přírody pro podzimní plody na ozdobu oltáře, na výrobu dekorací i zdravé kuchtění. Už přede dveřmi se můžeš očistit dýmem z bylin.

Odtud vyjdi se záměrem a otevři své vnímání vyššímu vedení. Nechť příroda sama vede tvé kroky správným směrem.

Nadechni se čerstvého – vlahého, a zároveň stále teplého – vzduchu. Zaposlouchej se do hlasů ptáků a zvuků stromů. Odkud kam tě vábí? Vydej se tam, odkud se ozývá nejzřetelnější volání.

Dary pro duši

Bud bdělá, protože se objeví další znamení… dokud nedojdeš k cíli. Tím může být cokoliv, co zrovna v danou chvíli potřebuješ nejvíc – co tvé duši uleví a tělu dodá sílu.

Může to být:

 • místo, kde najdeš odpočinek
 • meditace, kterou si na něm dopřeješ
 • dary přírody, o které se s tebou chce podělit
 • uvědomění, které jsi potřebovala nabýt
 • pocit, který jsi potřebovala prožít
 • setkání nebo jiný zážitek…

Po cestě si sbírej do plátěné taštičky nebo proutěného košíčku, co ti příroda nabízí. S vděčností v srdci a nejlépe i se zpěvem na jazyku 🙂

Jdi za srdcem

Čím tvé kroky vycházejí hlouběji z tvého srdce, tím hodnotnější poklady tvá duše objeví. Budeš-li vycházet z hlavy, můžeš se dočkat zklamání.

Tak jako já, když jsem vyrazila konkrétně pro oříšky, kaštany a žaludy. Nenašla jsem žádné ořechy na lískách a vlašácích ani pod nimi, žádné žaludy pod duby, ani kaštany pod kaštany… Plody buď byly již vyschlé, shnilé, vysbírané nebo spapané.

Jakmile jsem poodstoupila z hlavy a oddala se příjmu jemnějších nuancí, dostala jsem se k bohatému šípkovému království. Větve houští obsypaného červenými bobulkami se tyčily vysoko nade mě.

Magický pomocník

Keře zašustily a u nohou se mi vyloupl kocourek z vesnice. Už když jsem odcházela z domu, zdálo se mi, že se vydává na honbu za dary přírody se mnou. Nejdřív se snažil nenápadně, ale u šípků se ke mně přidal na přiznanou. Lehl si vedle mě pod šípky a ostražitě dohlížel na sběr. Kam jsem se hnula, s mírným odstupem mě následoval.

Nečekaný osobní strážce 🙂

Asistoval mi dokonce při budování posvátného koutku v zahradě a po sklizení jsem se s ním symbolicky podělila o chléb.

Můj šípkový oltář

Jak nakonec vypadal můj oltář na podzimní rovnodennost?
Velmi jednoduše 🙂

Čerstvé plody z přírody – šípky, jablíčka, kaštany, ořechy, bylinky, květy. Chléb. Symbol energie, kterou chci rituálem uctít. Buben nebo jiný nástroj. Osobní silové předměty (např. hůlka nebo kámen z posvátného místa).

K Hodům sice patří hojnost, ale mě ji zosobnilo místo jako celek – nový domov, velká zahrada, všude vůkol jen zvuky a barvy přírody, stromy, keře, květiny, ptáci, mravenci… blízkost muže, který mi tohle vše zajistil, a ještě navíc jeden milý nečekaný pomocník.

Zvířátka mě sice předběhla, a tak jsem mohla přidat na oltář jen pár suchých plodů vydolovaných ze zahrádky.

Hlavní ozdobou se staly krásně rudé šípky – zdravé ovoce, typické právě pro přelom léta a podzimu.

Červená je barva kořenů, kam se od této chvíle opět stáčí pozornost ducha přírody i člověka. Barva (v tomto případě) zapadajícího slunce a odcházejícího tepla. Barva krve, prvotní jiskry života, ohně domácího krbu, taky instinktů a divokosti…

Všechny tyto aspekty budou v nadcházejícím temném období roku přirozeně prověřovány zkouškami.

Rituál pro požehnání

Proto je vhodné vykonat ve vzácný den harmonie mezi stranami (světla a tmy, tepla a zimy) alespoň krátký rituál – vědomé zastavení, vyjasnění hodnot, projevení vděčnosti a žádost o požehnání, sílu a ochranu.

Koho? Přírodu a její živly, život, duchy místa, tvých předků a průvodců, svou duši

Pokud chceš, můžeš některé síly oslovovat jejich jmény z panteonu našich předků.

Podzim zvýrazňuje kvality, které u nás ztělesňují především Mokoš a Lešij. Temné a vlhké lůno Země, její pevné tělo, plodná půda… a vše zelené, co z ní vyrůstá. Chlad ti připomene jejich důležitost pro tvůj život a ukáže ti druhou tvář jejich dvojí podstaty. Dřímající příroda tě naučí vnímat latentní plodný potenciál uvnitř tebe samotné.

Lešij nebo jinak „Zelený muž“ – pán lesů a luk, rostlinstva…

Nabídni jim také shromážděné plody, ať se nasytí jejich esencí, než je zpracuješ v kuchyni a proměníš na zimní zásoby pro sebe a svou rodinu.

Své modlitby podpoř zpěvem písní, bubnováním, zapálením bylinek, tancem, smíchem (anebo třeba milováním, pokud jsi sama s partnerem)…

Hostina a ukončení

Po uzavření ceremonie by měla následovat alespoň drobná oslava, spojená s hostinou.

To ale pro tebe klidně může znamenat, že se pustíš do zábavy se zpracováním plodů z oltáře.

Z kaštanů a žaludů vyrob dekorace do domu nebo tinkturu, z ořechů si vyrob máslo nebo kořenící směs do zimního pečení, z jablíček udělej mošt, čaj nebo závin, ze šípků a podobných bobulí uvař med nebo sirup

Alternativně můžeš tuto činnost zahrnout před anebo přímo do rituálu, a následně si na hostině užívat již hotových dobrot.

Ve kterém bodě se rozhodneš rituál zakončit je na tvém cítění okamžiku. Každopádně je důležité tento druh práce uzavřít a přepnout svou mysl zpět do běžného režimu.

Tvá duše si vytáhne z posvátného spojení sílu čelit každodenním výzvám. Poděkuj elementům, které jsi do rituálu zapojila, a nech je jít. Na místě můžeš ponechat přírodní materiály – ozdobit jimi třeba kmen stromu, skalku, pařez…

Jak přesně bude vypadat tvůj každoroční přechodový rituál pro podzimní rovnodennost, záleží jen na tobě – nech se vést svou intuicí.

Máš svůj vlastní tip pro oslavu tohoto malého mezníku v cyklu roku? Jaké plody jsi letos sklidila, ať už v přírodě nebo ve svém životě? Potkáváš taky na své cestě nečekané, až magické, průvodce? Poděl se v komentářích.

Kateřina Polčanová
Jsem umělkyně na cestě kněžky.

Přináším hojivou inspiraci a podporu pro ženy, které cítí:

♡ volání své duše ♡ potřebu uvědomit si a dořešit dávná hlubinná zranění ♡ touhu znovu objevit své dary, probudit svou vnitřní magii a narovnat se do své celistvosti a síly ♡

Jedním z mých talentů je vhled do podstaty, schopnost prohlédnout skrze vrstvy a vytáhnout pro tebe na světlo pravdu, která není vidět na první pohled.

Dalším je umělecký projev - tvořím barvami, slovy, hlasem... Obklop se ilustracemi, vybarvuj omalovánky, začti se do příběhů nebo zaposlouchej do písní.

Mým posláním je připomenout ti krásu a moudrost tvé duše, tvého těla, tvých předků, přírody, života...

Více z mého příběhu.

► Ukážu ti, jak dojít pomocí kreativity a intuice k hlubšímu pochopení a harmonizaci svého vnitřního i vnějšího světa.

► Zvu tě do magické říše Avalon, plné legend a archetypů.

► Poznej se mnou podstatu své duše.

E-book pro ženy, které chtějí být

vědomými (spolu)tvůrkyněmi

svého života...

ZDARMA KE STAŽENÍ

Omalovánkové tvoření

pro volné chvíle

Víš, proč je pro ženu zdravé kreativní tvoření? Kromě jiného se v jeho průběhu potkáváš sama se sebou, s různými svými tvářemi. Prožíváš, jaké to je být...

 • Dítětem, které si užívá požitku ze hry a tvorby.
 • Ženou, která na svět přivádí nové dílo a něžně o něj během jeho vzniku pečuje.
 • Čarodějkou, která vládne divokou magií barev a ladí detaily.
 • I vědmou, která vidí hlouběji za obraz a vnímá jeho skrytá poselství.

Nech se unést obrázky a vlastní fantazií...

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tvé osobní údaje použiju pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Cítíš vnitřní volání své duše, touhu spojit se s ní a poznat ji?

 • Společné kouzlení barvami – pomůžu ti vyjádřit vnitřní magii tvé duše ✎

 • Otevři se vhledům do své duše, splyň s ní ve společném tanci ♫♪

 • Chceš do svého života vnést více kouzla? Ponoř se do dávných legend, probuď svou intuici a tvořivost ✫❂✫

 • E-book pro ženy, které chtějí být vědomými (spolu) tvůrkyněmi svého života ☻

 • Inspiruj se, propoj se a tvoř v sesterském kruhu vědomých žen, umělkyň, kněžek, čarodějek, víl… ♥♥♥